پروژه‌های سفارش مشتری چه کاربردی دارند؟

نرم‌افزارهای تجاری، غیر تجاری و open source خیلی زیادی در بازار موجود هستند که افراد می‌توانند با استفاده از آن‌ها نیاز IT خودشان یا شرکت و سازمان‌شان را برآورده کنند. نیاز IT می‌تواند مکانیزاسیون حسابداری، داشتن یک وب‌سایت، سیستمی برای ارتباط منظم بین کاربران و مدیران سیستم، پخش ویدیو از طریق کامپیوتر، محاسبات سازه‌های ساختمانی، تحلیل و گزارش گیری اطلاعات بیمارستانی، ایجاد و ویرایش یک فایل متنی یا هزارن نیاز کوچک و بزرگ دیگر باشد.

معمولاً برای نیازهایی که رایج‌تر هستند نرم‌افزارهای آماده‌ای وجود دارد. مثلاً پخش ویدیو از طریق یک کامپیوتر یا ایجاد و ویرایش یک فایل متنی نیازهای خیلی رایجی هستند در نتیجه نرم‌افزارهای زیادی هم برای آن‌ها وجود دارد. گاهی اوقات برای یک نیازمندی خاص یک انتخاب صد در صد وجود ندارد ولی در عوض می‌توان با ترکیبی از چند نرم‌افزار مختلف و config مناسب آن‌ها به یک راه حل مناسب رسید. در بعضی حالات خاص دیگر هم برای نیازمندی IT یک شخص یا سازمان نرم‌افزار وجود دارد ولی نیاز به تنظیمات و تغییرات دارد. مثل خیلی از وب‌سایت‌ها که می‌توان آن‌ها را با نصب WordPress و سفارشی سازی آن پیاده‌سازی کرد.

پروژه‌های سفارش مشتری

اما دسته‌ای از نیازها هستند که برای آن‌ها نرم‌افزار آماده وجود ندارد و باید برای آن‌ها یک نرم‌افزار سفارشی تولید کرد. به عنوان مثال فرض کنید یک مرکز اجاره دوچرخه که هر کدام از دوچرخه‌هایش دارای امکانات RFID و GPS هستند می‌خواهد فرایند اجاره دوچرخه را مکانیزه کرده در حدی که دخالت عامل انسانی در آن به کمترین مقدار برسد و فرایندهایی مثل تحویل دوچرخه، محاسبه اجاره و ردیابی خودکار شود. در این حالت احتمال خیلی کمی وجود دارد که یک نرم‌افزار آماده برای این نیازمندی وجود داشته باشد. پس چاره‌ای نیست جز تعریف کامل پروژه و مشخصات آن و سپردن آن به یک تیم توسعه نرم‌افزار.

در همین راستا «پایسا» با توجه به تجارب و سوابقی که در توسعه نرم‌افزار دارد آمادگی انجام پروژه‌های سفارش مشتری در حوزه‌های مختلفی دارا است. «پایسا» تاکنون پروژه‌های مختلفی در حوزه web application، برنامه‌های تحت ویندوز، ارتباط با سخت‌افزار و غیره انجام داده است.